डेंगु संक्रमण बढ्दै गएपछि हेटौंडामा ‘लार्भा नष्ट’ अभियान

बाइलाइन नेपाल
१९ भाद्र २०७९, आईतवार ०७:३८

हेटौंडा उपमहानगरपालिका क्षेत्रमा फैलिएको डेंगु संक्रमण नियन्त्रण गर्न ‘लार्भा नष्ट’ अभियान सुरु गरिएको छ । डेंगु संक्रमण दर बढ्दै गएपछि उपमहानगरले हेटौंडाका सबै वडामा अध्यक्षको नेतृत्व र स्वास्थ्यकर्मीसहित सरोकारवालाको अगुवाइमा अभियान सुरु गरेको हो ।

विशेषगरी हेटौंडा बजार क्षेत्रमा डेंगु संक्रमण बढ्दै गएपछि उपमहानगरपालिकाले सुरु गरेको अभियानमा विभिन्न संघसंस्था, प्रहरी तथा युवाहरूले सक्रियतापूर्वक सहभागिता जनाएका छन् ।

उपमहानगरले चार दिनसम्म स्वास्थ्य कार्यालय मकवानपुरसँगको समन्वयमा अभियान सुरु गरेको हो । नगरमा डेंगु रोग फैलाउने लामखुट्टेको लार्भा नष्ट गर्ने र आवश्यकता अनुसार स्प्रे छर्ने अभियान सुरु गरिएको हेटौंडा उपमहानगरपालिकाकी मेयर मीना लामाले जानकारी दिइन् ।

गत आर्थिक वर्ष २०७८/७९ मा १ सय ९५ जना डेंगुको संक्रमणमा रहे पनि चालु आर्थिक वर्षको एक महिनाको अवधिमा ५ सय ५८ जना संक्रमित देखिनुले अवस्था डरलाग्दो भएको मेयर लामाको भनाइ छ । चालु आवको संक्रमण दर अनुसार हेटौंडा–४ मा २ सय ७६ र हेटौंडा–५ मा ७६ जनामा डेंगु संक्रमण भएका छन् । हेटौंडा उपमहानगर बाहिर हालसम्म न्यून दरमा डेंगु संक्रमित भेटिएका छन् ।

विशेषगरी हेटौंडा–४ मा डेंगुका बिरामी उपचारपछि निको भए पनि दोहोरिएर संक्रमण भएको तथ्यांक भेटिएको छ । डेंगु संक्रमण फैलाउने लामखुट्टेले सफा पानीमा फुल पार्ने तथा लार्भा बनाउने भएकाले सफा पानी जम्ने सवारी साधनका टायर, गमला, पानी जम्ने ठाउँ पहिचान गरी लामखुट्टे नष्ट गर्न स्प्रे गरिने तथा जनचेतना समेत फैलाउन सूचना प्रभाव गर्ने कार्य गरिएको छ । शनिबार हेटौंडा ४ क्षेत्रका मोटर ग्यारेज तथा मोटरसाइकल मर्मत केन्द्रहरूमा रहेका प्रयोग नआउने टायरहरू नष्ट गरिएको छ ।

हेटौंडा–४ र ५ मा सवारी साधन बनाउने ग्यारेजहरू धेरै रहेको तथा जनघनत्व समेत बढी भएकाले यहाँ बढी संक्रमितहरू रहेको स्वास्थ्य कार्यालय मकवानपुरका सूचना अधिकारी लक्ष्मण घिमिरेले बताए । डेंगुको कारण हालसम्म मकवानपुरमा कसैको पनि ज्यान नगएको तर अस्पताल र मेडिकलहरूमा डेंगु बिरामीको चाप बढेकोले उपचारमा समस्या हुँदै गएको उनले जानकारी दिए ।

यसमा तपाइको मत

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*